“SMTS” MMC tələbə və məzunlar üçün keçirilən karyera sərgisində
“SMTS” MMC Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 4 aprel 2023-cü il tarixində təşkil etdiyi “Karyera Sərgisi”ndə iştirak edib.
Sərgidə 80-ə yaxın dövlət qurumu, özəl şirkət və müəssisə təmsil olunub. Tələbə və məzunlara ixtisasları üzrə uğurlu karyera qurmalarına kömək etmək məqsədilə müxtəlif vakansiyalar üzrə çox sayda iş yeri təklif edilib.
“SMTS“ MMC-nin bu kimi tədbirlərdə iştirak etməkdə əsas məqsədi öz ixtisası üzrə karyera qurmaq istəyən gənclərə bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməkdə dəstək olmaq, öz potensiallarını iş mühitində nümayiş etdirməyə şərait yaratmaq, onlara təcrübəli mütəxəssislərin yanında daha dərin praktik biliklərə malik olmaq imkanını yaratmaq və nəticə etibarı ilə gənc mütəxəssisləri şirkətimizlə uğurlu əməkdaşlığa cəlb etmək və şirkətimizin inkişafında onların bilik və bacarıqlarından səmərəli şəkildə faydalanmaqdan ibarətdir.
“SMTS” MMC sərgidə yüksək səviyyədə təmsil olunub. Şirkətin stendinə yaxınlaşan bütün gənclərə vakansiyalar barədə ətraflı məlumat verilib. Gənclər “SMTS” MMC-yə böyük maraq göstəriblər.

"SMTS" LLC in the Career Exhibition for students and graduates.
"SMTS" LLC participated in the "Career Exhibition" organized by Azerbaijan Architecture and Construction University on April 4, 2023.
Nearly 80 state institutions, private companies, and enterprises participated in the exhibition.
There were a large number of job offers available for students and graduates in various positions aimed at helping them establish a successful career in their field of specialization.
The main goal of “SMTS” LLC's participation in such events is to support young professionals who want to build their careers in their field of expertise, develop their knowledge and skills, create conditions for them to demonstrate their potential in the work environment, provide them with the opportunity to gain deeper practical knowledge alongside experienced professionals, and ultimately attract young professionals to successful cooperation with our company and benefit from their knowledge and skills in the development of our company.
At the exhibition, "SMTS" LLC was represented at a high level. A stand (roll-up) was set up in advance in the area designated for the company, and company presentation materials were presented on the table. A representative of the Experience and Career Centre of the Azerbaijan Architecture and Construction University was met with. Detailed information was provided to the young people interested in our company.
As a result of the event, we can say that the young people showed great interest in our company. Many students submitted their resumes to the Human Resources department after the event. Currently, the received applications are being evaluated.